.st0{fill:#FFFFFF;}

böjt

Teljes útmutató és startcsomag az időszakos böjthöz

 április 16, 2020

By  Dr. Matyasi Gábor


A karantén a kényszerű, imígyen a legális semmittevés ideje.

A böjt pedig a semmit evés művészete, a gyógyító semmit evésé.


A #maradjotthon időszak tehát a külső korlátozások, az időszakos böjt pedig az önkéntes korlátozások ideje.

Mi sem kézenfekvőbb, mint hogy ezt a két dolgot sikeresen összekapcsoljuk.

Az időszakos böjt (#MIKOR) alábbi elemeit fogjuk egy kicsit tisztába tenni:

  • Mik az előnyei? Van előnye? Mi az értelme egyáltalán?
  • A hölgyek böjtölhetnek-e?
  • Mit lehet böjt alatt enni?
  • Mit lehet közben inni?
  • Lehet-e edzeni böjt közben? (Vigyázz a következő sorban spoiler következik!)
  • Melyik a legjobb időpont az edzésre?
  • Milyen gyakran böjtölhetek?
  • Kiknek nem ajánlott a koplalás

Megpróbálok beszélni erről minderről egy tömör összefoglalót adni.

Előre jelezném azért, hogy bár látszólag ideális a konstelláció, mégis az általában kevesebb elfoglaltság, nehezebben elüthető idő, a folyamatosan karnyújtásnyira levő hűtőszekrény korántsem könnyíti meg a dolgunkat.

Mégis emiatt még fontosabb, hisz ha legalább időbeli korlátot állítunk fel magunknak, jóval nagyobb eséllyel ússzuk meg a ránk váró heteket, hónapokat anélkül, hogy az úgyis rajtunk levő mentális teher mellé még trigliceridek, azaz zsírok formájában fizikai teher is rakódjon ránk.

Egy startcsomagot szeretnék mutatni azoknak, akik szeretnék elkezdeni, folytatni a táplálkozás időszakos korlátozásán alapuló egészséges életmódot. Azoknak akik mindezért tenni is szeretnének, mégpedig úgy hogy közben gyakorlatilag a legfontosabb, hogy semmit nem kell (t)enni. Ez nyilván egy kissé túlzó megközelítése a dolognak, de a finomhangolás a következő sorokban meg fog történni.

Az elmúlt hetekben az emberiség szomorúan szembesült azzal a ténnyel, hogy mennyire sérülékenyek is vagyunk. Felértékelődött az egészségünk.

Ez persze valójában nem felértékelődés, hisz nincs szinte semmi, ami ennél értékesebb lett volna eddig is, csak az értékrendek csúsztak el valahol az elmúlt időkben.

Remélhetőleg sokmindenkinél megtörténik az újrakalibrálás.


Élettani előnyök

Ugyan ezt részben már többször érintettük, most egy kicsit újabb dolgokat is beleemelek, de még így is csak egy szeletét fogjuk említeni a táplálkozási szünetben az emberi testben lezajló remek kis változásoknak.

A növekedési hormonszint emelkedése 

Szerintem a növekedési hormonszint emelkedés mindenképpen az egyik, ha nem a legnagyobb élettani előnye az időszakos táplálék korlátozásnak.

A növekedési hormonszint emelkedés fiziológiai előnyei szinte felsorolhatatlanok, hisz a sebgyógyulástól kezdve, az izomszövet gyarapodáson és regeneráción keresztül számos öregedéstgátló folyamatban játszik alapvető szerepet.

Saját laborvizsgálati értekeim is ezt igazolják, feltételezésem szerint a (sport)élettani eredmények javulása zömében a növekedési hormon jótékony hatásaival köthetők össze. 

Anyagcsere hormonokra kifejtett hatás

Az anyagcsere hormonok közé tartozik többek között az inzulin, a leptin, a ghrelin.

Az időszakos böjt egyik legnagyobb előnye hogy az anyagcserehormonok közötti szabályozási egyensúlyt korrigálja, a harmóniájukat visszaállítja.

Ez a hormonális egyensúly nagyon nagy segítséget nyújt az anyagcsere folyamatok irányításában, az ideális testsúly, de ami ennél sokkal fontosabb, az ideális testösszetétel, elérésében, melynek jelentősége messze túlmutat azon, hogy fittebbnek, egészségesebbnek, fiatalabbnak fogunk kinézni.

Ez utóbbi ugyanis elérhető egy plasztikai műtéttel is, de az időszakos táplálékmegvonás élettani hatásaival ténylegesen egészségesebbek, és nem csak kinézetre, hanem biológiai értelemben is fiatalabbak leszünk ... és mi számít ha nem ez.

Vegyük csak az aktuális helyzetet! A koronavírus nem kéri el a születési anyakönyvi kivonatunkat ... lehet hogy lebecsülöm, de szerintem olvasni sem tud.

A elsősorban a sejtjeink, a testünk biológiai kora dönti el, hogy a megfertőződést követő pár napunk, hetünk hogyan fog végződni (persze számos még nem teljesen tisztázott tényező mellet).


Beszéljünk először az inzulinról

Nem lebecsülve az inzulin előnyös, az életbenmaradáshoz abszolút elengedhetetlen funkcióit, mégis valahogy mindig rajta csattan a hosszú zsírsav láncokból fonott ostor. (emlékszünk ugye a megyeketős sporis hasonlatomra ugye?)

Az emelkedett inzulinszint gyulladásos folyamatokat, hormonális kiegyensúlyozatlanságot, elhízást és számos olyan krónikus folyamatot eredményez, amit mindenképpen ajánlott elkerülnünk. Nyilván a magas inzulinszintre adott kóros válasz eredményeképpen alakul ki napjaink egyik népbetegsége, az inzulin rezisztencia, mely a cukorbetegség amerikaikonyhás előszobája.

Az időszakos koplalás jelentősen lecsökkenti az inzulinszintet, minek eredményeképpen javul a sejtek inzulin érzékenysége. Ez mind prediabétesz (cukorbetegséget megelőző) stádiumban, mind a már ténylegesen cukorbeteg emberek egészségi állapotában, életminőségében is jelentős javulást eredményez.

Ha jót akarunk,  ennek a “balsors akit régen tép” nemzetnek, segítenünk kell eljuttatni a kollektív tudatába, hogy az inzulin rezisztencia, a 2-es tipusú diabétesz nem feltétlenül gyógyíthatatlan és nem is mindig krónikus betegségek! A súlyosságuk szinte mindig mérsékelhető, sőt számos esetben teljesen gyógyítható, és elsősorban nem az 

“egyél sokszor keveset 160g szénhidrát” 
“egyél sokszor keveset 160g szénhidrát”
“egyél sokszor keveset 160g szénhidrát”

mantrával .... hanem a NEM EVÉSSEL, majd az időben és fontosságában is ezt szorosan követő bőséges, de egészségeset étkezéssel! 

Вы понимаете? 

(Google fordító javasolt azoknak akik nem Ványa bácsi nyelvén énekelve kötötték meg a piros nyakkendőjüket)

Leptin

A leptin névre hallgató hormonunk egy zsírégetésre felhívó üzenetet ad a szervezetnek. Amennyiben leptin rezisztenciánk, érzéketlenségünk van, mert hogy sajnos ilyen is létezik, a szervezet nem kapja meg ezt a létfontosságú és forradalmi hangulatú "égjen a zsír!!" üzenetet.

Ghrelin

A ghrelinnek áldott legyen a neve, minden konyha falában egy saját kis házioltára kellene, hogy legyen. A végtelen hálánknak oka, hogy ez a hormon küldi az üzenetet, hogy jóllakottak vagyunk, igen már tele vagyunk, ne együnk többet. Azt hiszem nem kell magyarázni, hogy a ghrelin rezisztencia milyen elszomorító eredménnyel járhat. Ez a hormon jelzi hogy fejezd be az evést, mert jóllaktál, így az üzenet hiánya elkerülhetetlen túlevéshez vezet, ennek minden, átvitt és egyenes értelembe vett súlyos következményével.

Amennyiben a fentiek közül egyetlen hormon működése is zavart szenved, ez komoly problémákat okoz, sejthető, hogy az egész rendszer kalamajkája milyen veszélyes.

Az időszakos böjt ezen hormonális ökoszisztéma egyensúlyát segít visszaállítani.

Egészség, javuló testösszetétel, szikárabb, szálkásabb, fittebb test, javuló tónus és ebben sem “csak a húszéveseké a világ”.


Gyulladáscsökkentő hatás

AZ akut gyulladás a szervezet védekezési reakciója, elengedhetetlen az életben maradáshoz, a krónikus elhúzódó gyulladás viszont nem az életben maradás, hanem az idejekorán történő elhalálozás egyik markáns közvetett oka, hisz bizonyítottan fontos szerepet játszanak számos kórfolyamat, többek között a cukorbetegség, bizonyos keringési betegségek, egyes daganatok kialakulásában.

A legtöbb ember krónikus gyulladásos folyamatok tömkelegével küzd. Ebben a helytelen táplálkozási és az erre válaszként jelentkező kóros anyagcsere folyamatok nagyon fontos szerepet játszanak. A gyulladások zöme testszerte fájdalmat, rossz közérzetet okoz.

A gyulladások csökkentése nyilvánvalóan csökkenti a fájdalmat, diszkomfortot, következményesen az általános életminőség javulását eredményezve.

És ez a megfelelő étkezéssel számos estében gyógyszerek nélkül is elérhető.


Öregedésgátló hatás

Költői kérdések jönnek! Ki az aki nem szeretne lassabban szeretne öregedni? Ki az aki nem szeretne a koránál fiatalabbnak kinézni?A böjt több fronton is képes kedvezően belenyúlni a virtuális és valós ráncaink sokasodásába. 

A növekedési hormon említésével egy picit már érintettük ezt a nagyon kellemes ”mellékhatást”, de ugyanerre alkalmas egy másik hormonális rendszer szabályozásán keresztül is.


Ösztrogén

Az inzulin szint növekedése magával vonja az ösztrogénszint növekedését.  A magas inzulin és a következményes magas ösztrogén szint jelentős kockázat a hölgyeknél, az ösztrogénszinttel szoros kapcsolatban levő rákos megbetegedések révén.


Progeszteron

A megemelkedett ösztrogénszint következményes progeszteron szint csökkenést eredményez, mely szintén káros a hölgyeim az Önök számára.


Tesztoszteron

A férfiak jelentős része egy bizonyos kor felett szintetikus tesztoszteron bevitelre adja a fejét a tesztoszteron szintje csökkenése miatti maszkulin jegyek és funkciók eltűnése miatt. 

Ez óriási kockázattal jár! Néhány orvosilag indokolt diagnózis és szigorú kontroll kivételével senkinek nem ajánlott, tilos! Nem ajánlott főleg úgy, hogy számos természetes módja van létezik a tesztoszteronszint emelésének. Az egyik na micsoda? Az időszakos koplalás!

Jeles! Leülhet! 😉🥴

A növekedési hormon szintjének, emelkedése magával vonszolja a tesztoszteronszint emelkedését is, ennek minden döbbenetesen hatékony és jótékony pasis következményével! 😉👍🏻💪🏻


Autofágia (mondtam már, hogy 2016 Nobel-díj?)

Egy remek fiziológiás folyamat, mely során a szervezetünk a kóros, sérült,  sejtalkatrészeket lebontja és a keletkezett építőanyagok újrafelhasználásával újakká alakítja. Nem meglepő, hogy az öregedésgátló, lassító kutatások egyik fő vizsgálati célpontja. A sejtek öntisztuló, önjavító mechanizmusának aktiválása nagyon ígéretes klinikai eredményeket hozott a degeneratív központi idegrendszeri betegségek, például az Alzheimer-kór megelőzésében, progressziójának lassításában.

Nyilván ebben nagy különbségek vannak, de általánosságban az autofágia hozzávetőleg a #MIKOR tizennyolcadik órájában indul be, tehát a 16/8 böjtölők ennek sajnos kevésbé érzik a jótékony hatását.


Keringési rendszer

A szív és keringési rendszerre kifejtett hatásai közül a vérnyomáscsökkentő hatás ami a legtöbb embert érinti. Egyrészt direkt vérnyomáscsökkentő hatás is van a böjtnek, másrészt a testsúly optimalizálás, a fogyás révén kifejtett közvetett módon is hat a vérnyomásra.


Megnövekedett energiaszint és vitalitás

Hányan küzdenek időszakos vagy akár folyamatos krónikus fáradtsággal, egész napos bágyadtsággal.

Ismerős érzés, hisz pár évvel ezelőtt el sem tudtam képzelni a mostani életmódomat. A mindenkit érintő napi rutin mellett reggel görkorizás a munkába, délután futás hazafelé, időnként megspékelve valamelyik útmenti szabadtéri street workout edzőpályán egy kis funkcionális és/vagy saját testsúlyos edzéssel, pár éve örültem, ha nem bóbiskoltam el hazafelé az autóban. És az hogy ez nem következett be nem a pihentségemnek, hanem a közlekedési kultúránk minőségének volt “köszönhető”.

A táplálkozási rendszer, az emésztőcsatorna működése a napi energiaszükségletünk 10-15 százalékát használja fel. Nem túl komplikált matek, hogy amennyiben a nap folyamán nem terheljük a szervezetünket az emésztéssel, a megspórolt energiát számos egyéb hasznos dologra vethetjük be. Kiélezhetjük a kardunkat, rávarrhatjuk az új súlytást az édes galambunk mentéjére és minden ehhez hasonló “nyalka huszáros és menyecskés” tevékenység döbbenetes energiadömpingben fog zajlani.

Sokkal kevesebb küzdelem zajlik a szervezet egyensúlyban tartásáért, hisz nem is rángatjuk ki onnnan. Nagyon fontos hogy a vércukorszint és a következményes inzulinszint hullámzás elmaradása kiegyensúlyozottabbá tesz mindenkit. A fluktáló vércukorszint hol bágyadtságot, hol ingerlékennységet, dekoncentrálságot okoz, az anyagcsere folyamatok változása időnként komolyan megterheli a szervezetet.

A már korábban említett hormonális egyensúly mellett a zsírok bomlásakor keletkező, remek energiaforrásnak számító ketonok szintjének a megemelkedése is hasznos. Egy új, nagyon hatékony és “szinte kimeríthetetlen” energiaforrást vetünk be.

Oké, ez nem egy fúziós reaktor, de azzal ellentétben már legalább készen van .... évezredek óta, ráadásul felár nélküli extraként mindenkibe be lett építve. 

Olyan ez mint az egyszeri TESLA vásárló esete … megveszi, vezeti autóját 1-2 évig, majd Elon Musk kiad egy frissítést és megdöbben …. Jé,  ez ezt is tudja!! … pedig benne volt addig is, csak nem volt aktiválva... ejnye bejnye Elon!

Annyival jobb a hír a miénk, hogy itt a frissítést mindenki maga telepíti, bármikor, ingyen és az eredményt tekintve ez a szó szoros értelmében egy FRISSÍTÉS!


A szervezet öntisztító mechanizmusa

A salakanyagok zömének kiürülésével az időszakos koplalás “méregtelenítő” hatása bizonyított. Ennek a fontossága a mai szennyező anyagokkal, vegyszerekkel  és gátlástalan élelmiszeripari és kozmetikai “profitlovagokkal” terhelt időszakban nagyon fontos.

A tisztítószerek, a ruháinkban, a bútorok kárpitjaiban levő a gyulladásgátló anyagok (PBB és PBDE), mezőgazdaságban, a konyhai eszközökben, az élelmiszeripari csomagolóanyagokban, a kozmetikumokban, testápolási termékekben általánosan használt szintetikus vegyi anyagok számos kórfolyamatot, daganatos betegséget, az endokrin rendszer egyensúlyának felborulását okozhatják. A környezeti ártalmak és az endokrin rendszer nem túl áldásos kapcsolatáról szóló írás már készen van... hamarosan ki is kerül az oldalra.

Addig is Ön tisztuljon!


Az immunrendszer aktivizálása

A böjt jelentősen javítja az immunrendszer funkcióját. Ezt nem tudom elégszer hangsúlyozni!!!!

Napi időszakos böjt is bőven hasznos, de a kutatások szerint egy négy vagy annál többnapos táplálékmegvonás gyakorlatilag “lerezeteli”, szinte újraindítja az immunrendszert.


A #MIKOR protokoll típusai

Sok típusa van de a 16/8 és a napi egy étkezés (OMAD) az amit most itt kiemelnék, ezekről részletesebben beszéltünk a korábbi jegyzetekben.

16/8 

Népszerű, hatékony viszonylag könnyű, technikailag tulajdonképpen “csak” a reggelit kell kihagyni. 16 óra étkezési szünet után 8 órás ún. evési ablak következik. Érdemes vele kezdeni. Kezdetben kicsit zordnak tűnhet, de valójában egy barátságos fickó.

Napi egy étkezés (OMAD - One Meal A Day)

Elég beszédes neve van, nagyon nem kell túlmagyarázni. Naponta egy étkezés. Slussz passz!!!

Amióta egy napunkat a sumérok és a velük egy chat szobában levő kortársaik 24 egyenlő részre osztották, azóta ezt matematikai szempontból a 23/1 formula írja le legpontosabban.

1 óra van evésre! ... higgye el mindenki ... ez bizony elég sok idő. Aki volt már “all your can eat” étteremben, az tudja, hogy egy óra után a ghrelin (áldott legyen a neve) gyakorlatilag forró dróton küldi a

...---... stop ...---...  üzeneteket, hogy “ fejezd már be, fejezd már be!

OK, én is voltam Trófea Étteremben. Ott persze mindenki képes úgy viselkedni mint a  túlvezérelt csernobili 4-es reaktor, nincs is ezzel semmi gond, csak másnap legyen meg a böjtje!

Böjt alatt melyik a legjobb időpont edzésre?

Kutatások azt mutatják, a legjelentősebb hatása az aznapi első étkezés előtt történő edzésnek van, tehát ha lehet a koplalás vége felé vegyük fel a futócipőnket, a súlyzókat... akár egyszerre is.  Én is ha lehet, mindig étkezés előtt edzem.... az utolsót. Ez még fokozottabban kilövi a növekedési hormon szintjét! Az első étkezés előtt végzett edzés növekedési hormon szintet a nőknél akár 1300 % , a férfiaknál pedig 2000 % szintre emeli azaz 13 vagy 20 szoros emelkedés !!!! Váóóó!

Itt be is fejezhetnénk, de vigyázz azokat az izmokat cipelni is kell!

ha lehet a koplalás vége felé vegyük fel a futócipőnket, a súlyzókat... akár egyszerre is.

A böjt vége felé vegyük fel a futócipőnket, a súlyzókat... akár egyszerre is 

HIIT (high intensity interval training)

Magas intenzitású intervall edzés böjttel kiegészítve brutálisan hatékony. Én is rajongtam érte, bár már egy ideje nem végzek HIIT edzést, mostanság mintha “kiöregedtem” volna belőle.

De! mindenkinek ajánlom kortól és nemtől függetlenül, ki kell próbálni ... meg lehet szeretni, ráadásul akár 24 órás az “utóégető” hatása.


Fáradtság, gyengeség böjt alatt?

Jogosan felmerül a kérdés, hogy nem érzi e gyengébbnek magát a kezdő #böjtösúszós az edzések közben?

A válasz: DE IGEN, időnként nagyon is. Emlékszem az első hónapban a délutáni hazafelé futások közben többször is be kellett térnem az útmenti boltba egy-egy müzliszelet térítés ellenében, hirtelen felindulásból történő bekebelezésének céljából. Annyira legyengültem, hogy lépni nem volt erőm. Ez teljesen természetes, nem kell aggódni, elmúlik. A glikogén raktárak kiürülnek, de a szervezet tanácstalanul áll 🤔, még nem képes gyorsan átkapcsolni zsírégető üzemmódba, s már ott is a fal, a leesett vércukorszint azaz a hipoglikémia🥵.

Az ősi anyagcsere útvonal ugyan belénk van kódolva, de eltunyult, így aktiválnunk kell, hozzá kell szoktatni a szervezetet, s ez akár 4-6 hétig is eltarthat. Időre és türelemre van szüksége sejtjeinknek és persze agysejtjeinknek.

Nyugi! Remélhetőleg sokáig fogunk élni ... az a pár hét nem oszt, nem szoroz!😀

Az erősítő edzések esetében is érezhetően némiképp csökken az izomerőnk kezdetben. Minden meg fog változni ... Később ez átbillen meglepő, jelentős teljesítményjavulásba ... mindenki hisz nekem ugye? 😉💪🏻

“A böjtnek nem lesz meg a böjtje!”


Mit ehetünk az étkezési ablakon kívül?

A válasz végtelenül egyszerű ... mint maga a #MIKOR protokoll!

SEMMIT!!! 😏

Számos kérdést kapok, hogy ezt lehet-e?, amazt lehet-e? de csak egy nagyon kicsiiiiííít, csak egy hapit … 

Nem sajnos nem! 

Még ha úgy is tűnik, de mégsem én vagyok szigorú ... a génjeink. A táplálékok zöme megtöri a böjtöt, rontja vagy teljesen meg is szünteti a kedvező élettani folyamatokat. Az a kiválasztott 16-23 óra ténylegesen táplálékmentes legyen ... az evésre ott az evési ablak. A nem evésre kijelölt idő hosszát viszont mi döntjük el. Ebben lehetünk elnézőbbek magunkkal, de a sok és rugalmas lehetőség közül kiválasztotthoz ha lehet mindenképpen tartsuk magunkat.

Ez akár napon belül is módosulhat. Ha aznap bármilyen ok miatt nem megy a 23/1, akkor legyen 20/4 vagy 16/8. Ezzel semmi gond nincs,… de az a 16 tiszta legyen teljesen. Mint fentebb írtam a karantén alatt kezdett összes 48 órás élményemet lerövidítettem … volt amelyiket 16/8 ra.  … oh drágáim, a friss kenyér illata 


Mit ehetek az étkezési ablakban?

Hiába megy lelkiismeretesen az időszakos böjt, ha az étkezési ablakban “szemét” kaját eszünk.

1800 kalória hal, saláta, avokadó, mogyoróvaj fogyaszt, míg 1800 kalória pizza, sültkrumpli, snickers, kóla, hozzáadott cukor már nagy valószínűséggel hízlal. Emlékszünk az első cikkre! Nem minden kalória számít ugyanannyinak, azaz csak semmi CI-CO !


Egészséges táplálékot kell magunkhoz venni. Az ideális élettani hatások megfelelő test kompozíció kialakulása és a káros, mérgező, gyulladáskeltő anyagok elkerülése fontos, különben a sutba vágja az emberfia az előző órák sikereit.

Lehet, de egyáltalán nem kell szigorúan megnevezett diétát tartani.


Az én alapelveim a következőek:

  • Alacsony szénhidrát (Low carb)
  • Minimális cukor
  • Minél több egészséges zsír
  • Moderált fehérje
  • Semmi feldolgozott, előre elkészített étel

Fiatalabbaknál még megengedőbb egy kicsit a #MIKOR, de 30 felett hamburgert, sültkrumplit, chipset enni gyakorlatilag egyenlő a koplalás alatt elért kedvező élettani hatások lenullázásával. Ne egyél “szemetet”, előre elkészített ételeket!


Mit ihatok a böjt alatt?

Enni ugyan nem lehet, italokat tekintve ehhez képest viszont “szinte a kánaán” választéka köszönt ránk abban a sokat emlegetett étkezési ablakon kívüli időszakban.

Víz

Lehet inni például vizet ... sőt ajánlott is minél többet, akár 3-5 liter víz is lecsúszhat a torkunkon.

Szénsavas víz szintén mehet, a felszabaduló szén-dioxid egyrészt audio élményt is nyújt, másrészt a gyomor feszülést érzékelő receptorain keresztül csökkenti az éhségérzetet. COOL

Kávé

Remek de semmit, de semmit nem lehet bele tenni.

És ...? azt se... gondolom a kérdés az édesítőszerekre vonatkozott.

Csak feketén minden egyes kiegészítő még az édesítők is megzavarhatjákaz anyagcsere folyamatokat, fokozzák a cukrok iránti sóvárgást. A legtöbbnek nem ismerjük pontosan az élettani hatását, ne használjunk édesítő szert. Ezt a nehéz menet én is tonnaszámra használtam őket, elhagyásuk után nem sokkal teljesen megszűntek alergiás panaszaim, eltűntek a kézfejemről az évek óta meglévő ekcémás, dermatitiszes elváltozások. Ezek csak azok amiket látni lehetett, feltehetően a testszerte hasonló kóros folyamatok zajlottak.

TEA

Tea-nagyon klassz, zöld, fekete, gyógynövény verzióban  tele van hasznos anyagokkal, molekulákkal.

Diabetikus, cukormentes üdítők

Abszolút nem ajánlott.  Ez most rossz hír volt ugye?

Bocs!

Ha böjtölsz, ha nem, ne igyál cukrosat se, de cukormenteset semmiképpen! Évente 1-2 kivételes alkalommal fogyasztok ilyesmiket...  mindenkinek legfeljebb ezt a gyakoriságot ajánlom! 

Ugyan nincsenek benne cukrok, de az édesítők több-kevesebb mértékben károsak. Az aszpartám például kifejezetten káros a központi idegrendszere, egyesek közülük kapcsolatba hoznatók bizonyos daganatos megbetegedésekkel. Említettük, hogy fokozzák az éhségérzetet, a cukrok szénhidrátok iránti sóvárgást.

Almaecet

Nem próbálkoztam vele, de  az egész időszakos böjt szcéna tele van az almaecet és a koplalás kedvező élettani kölcsönhatásával. Mehet, nyilván vízzel hígítva.


Természetesen az étkezési ablakban a fentiek mellett lehet inni egy kis facsart gyümölcslevet, KEVÉS! bort


Mivel törjük meg a koplalást

Ez a napi időszakos böjt esetében nem egy olyan kardinális probléma, tehát egy 16 / 8 vagy egy 20/4 esetén ettől nem kell álmatlanul forgolódni egy REM fázis mentes éjszakán.

Inkább a 3-4 napos, vagy annál hosszabb böjt esetén kell erre komolyabb hangsúlyt fektetni.

Csak egy megszokott egészséges étel, egy turmix, egy leves, egy könnyű saláta mind-mind remek választás. Én hazaérkezésemkor mindig szinte ugyanazt a gondosan tervezett alapanyagokból álló turmixot szippantom fel. Ezzel egyrészt a futás, görkorcsolya miatt szükséges folyadékpótlást is megoldom, másrészt a turmixok megfelelő összetevőkből készítve nagyon gazdagok tápanyagokban valamint folyékony állaguk miatt kímélik az emésztőrendszert.

Nagyon hasznosak, mindenkinek melegen ... vagy akár hidegen ajánlom.


Minden nap a böjt lezárásaként egy gondosan összeválogatott turmixot fogyasztok. Először 5 alkotórészből állt, most már 13-15 alkotórészt  használok. A fehérjék, zsírok, vitaminok mikrotápanyagok arzenálja van benne, remek kis dúsító ital, azaz inkább fagyi állagú krém lesz belőle.

Szívesen elküldöm a receptjét.


Zöldségleves és egy csomó könnyű leves nagyon egészséges, gulyással óvatosan, csak az egyenaki tud megállás nélkül hússzor karikás ostorral csattintani.


Böjölhetnek-e a nők?

A női szervezet elsősorban gyermekek megszülésére, szoptatásukra, felnevelésére van ki fejlődve. Sokkal érzékenyebb az éhségre, sokkal markánsabb hormonális hatások alakulnak ki az éhezés során, hiszen az evolúció során ez mind a megszületendő vagy a már megszületett gyermek védelmét, azaz a faj  fennmaradását szolgálta.

Mindemellett az elmúlt évezredek táplálékmentes időszakai nemi szempontból nem voltak diszkriminatívak. Ha nem sikerült leteríteni az aktuális heti csodaszarvast, vagy ha az éhes oposszum rajok felfalták a teljes manióka ültetvényt (ok ebben van vegyítve némi fantasy szál is) akkor bizony az egész közösség egyszerre éhezett függetlenül attól, hogy előző szerda reggel ülve avagy állva pisilt.

A nagy esetszámmal dolgozó böjt kutatók szerint a nők sokkal elszántabbak, kitartóbbak, sokkal sikeresebbek ebben ... is.

Néhány dolgot azért a hölgyeknek mégis érdemes figyelembe venni. Esetleg rövidíteni a #mikor protokoll  időtartamát, az óvatosabb hozzászoktatást (crescendo modell) alkalmazni. Amennyiben a hormonális ciklus harmónikus ritmusa változik, akkor érdemes lazítani a böjtön.  … persze nem kell mindent a böjtre kenni, 

Terhesség, szoptatás esetén a prioritás a gyermek, táplálása, egészsége. Ez nem az az életszakasz, amikor böjtölni kell. Itt a gyermek a legfontosabb, az az 1-2 év nyilván nem az elvesztegetett idő, hanem a gyerek megszületése, nevelése feletti mérhetetlen öröm megéléséről szóljon. Akkor böjtölni szerintem meggondolatlan magatartás . 


Kinek kell óvatosnak lenni a böjt alatt?

Teljes kimerült szervezet, nagyon erős stressz legyen az akár fizikai vagy szellemi kimerültség, adrenalis kimerültség esetén először gyógyítani, pihentetni kell a szervezetet. A böjt még ha jótékony hatású stressz is, de azért stressz. Terápiás hatása meglepően hatékony, de csak a megfelelő állapotban levő szervezet számára.


Gyógyszerek, kölcsönhatások 

A kölcsönhatások komplikáltak, nehezen kiszámíthatóak a szervezetünkben ezért rendszeres gyógyszerszedőknél óvatosnak kell lenni. Gyógyulni szeretnénk de azért…


2-es típusú cukorbetegség

A koplalás ugyan nagyon hasznos, de cukorbetegség esetén nagyon megfontoltnak kell lenni.

A lecsökkenő szénhidrát bevitel, a következményes inzulinszint csökkenés, majd az ennek eredményeképpen fokozatosan javuló sejt szintű inzulin érzékenység (azaz gyógyuló inzulin rezisztencia) megváltoztatja a szükséges terápiás protokollokat, a szükséges antidiabetikus gyógyszerek, inzulin dozírozását. Mondanám, hogy előtte egyeztessünk diabetológusunkkal, kezelőorvosunkkal ... és ezt is javaslom!!,, de a mai magyar orvostársadalom zöme a böjt, az időszakos böjt, vagy a remélhetőleg egyre ismertebbé váló #MIKOR kifejezés hallatán tuti, hogy ledobja a láncot. Nehéz lesz a témában járatos, rugalmas, elfogadó kezelőorvost találni.... sajnos. Azért ez változni fog … nekem is ez az egyik küldetésem.

A cukorbetegség akut szövődményei életveszélyesek, tehát nagyon-nagyon megfontolt lépéseket, gyakori, akár 2-4 óránkénti vércukorszint ellenőrzést javasolnak a tanulmányok.

Az 1-es típusú cukorbetegek önállóan semmiképp ne kezdjenek a böjtbe, az még szakember kontrollja mellett is egy komoly kihívás! Egy hypoglikemias kóma, egy felborult szénhidrát háztartás életveszélyes szövődményeket eredményezhet, most ráadásul az intenzív osztályok leterheltsége sokkal magasabb. NE! 


Magasvérnyomás esetén is fokozottabb kontroll indokolt.

A csökkenő testzsír és túlsúly, a megváltozott anyagcsere miatt fokozatos spontán! vérnyomáscsökkenés várható, ehhez kell folyamatosan igazítani a gyógyszereket, mert az alacsony vérnyomás (hypotensio) és a következményes keringés romlás komoly szövődményeket, de akár egy “banális” ájulás esetén súlyos sérüléseket is okozhat!

Táplálkozási betegségek, mentális problémák esetén nyilván megint sikamlós terület a böjt. Pont ezek a páciensek azok, akik az értékrendjük zavarai miatt nehezen meggyőzhetők, irányíthatók. A korábbi írásokban erről már beszéltünk.

Ahogy említettem karanténban böjtölni nem könnyű a feladat. Bár jómagam továbbra is minden nap betartom a 20/4 vagy 16/8 metódust, viszont a havonta 1-2-szer megszokott 24-72 órás böjtnek is többször nekifutottam, majd mindegyik próbálkozást rendre elbuktam, korábban ilyen sosem volt.

Nehéz úgy betartani a szabályokat, az alacsony szénhidrát tartalmú étrendet, hogy már csak az aranyhal nem tanult meg a családban kenyeret sütni. Én aki egyébként alig fogyasztok pékárut, most minden nap friss, meleg kenyeret eszem.

Azért ha a karantén alatt a bevásárlást jól szervezzük, pontosan megtervezett mennyiségű, minőségű alapanyagokat vásárolunk és betartjuk, hogy akármi is történik csak hetente egyszer megyünk le a boltba, akkor akár "jól" ki is jöhetünk ebből a vészhelyzetből. Aki kezdetben hibázik, annak a hét vége felé lesz meg a remek kis böjtje, de igazából az energiabevitel  hosszabb átlagértéke a fontos és nem a naponkénti. Ha a heti átlag a tervezett szinten marad, akkor nem lesz semmi gond egy-két csalósabb nap miatt.

De erősnek kell lenni mindannyiunknak, nehogy már az elkövetkező hetekben a Nyalka Huszár társadalom reklámarca János Vitéz (sz. Kukorica János Pál) Döbrögivé változzon.


Isten őrizz! 


Most pedig komolyan (ahogy a rendelőben szoktuk)

Nagyon fontos, hogy a böjtben a szabadságot, a lehetőséget érezzük meg. Ne telepedjen ránk nyomasztó kényszerként, mert az stresszt és hamarosan biztos bukást fog eredményezni. Gondoljunk arra, hogy szabadon változtathatunk és hogy minden egyes órával valami klassz dolog történik bennünk, jót teszünk magunkkal, talán gyógyulunk, erősebbek leszünk. Ennek a reménye, de persze a tudományosan igazolt bizonyosság okozta magabiztosság, a teljesítményünk miatti büszkeség irányítson minket.

Ne éljük meg kudarcként azt az elcsalt utolsó órát, de éljük meg sikerként az előző dicső 15-öt.

Én most amint írom ezeket az utolsó szavakat már lassan 48 órán vagyok túl. Tegnap futottam egy kocogós félmaratont (21 km), se éhes, se szomjas nem voltam. Két nap alatt szinte alig-alig éreztem éhséget, persze sokat gondoltam az evésre, mert pörög a családi karantén konyha. Nem könnyű, hiába nem vagy éhes nem mindig könnyű. Most mégis sokkal jobban érzem magam, a teraszon az edzésen kirobbanó formában voltam, remekül tudok koncentrálni, ma végre igazán sok dolgot elintéztem. Nem kell aggódni, nem kell sietni ... mindenkinél eljön ez az idő.

A böjt nem egy biológiai, élettani harc, mert arra készen vagy évezredek óta! A böjt egy mentális csata.

Szép napot!

#egyéletemegyhalálom

Örülök, ha érdemesnek találod megosztásra, várom a kérdéseket, kritikákat!

About the author

Orvos, Spartan Race és terepakadályfutó versenyző, lelkes biohacker.



Érdekelnek ezek a témák